W dniu 6 maja 2015 r. mieliśmy świetne spotkanie z ks. Romanem Kamińskim – duszpasterzem katolików języka hebrajskiego w Hajfie.

Ks. Roman zainteresował się wizją TJCII i przyjechał do Polski aby poznać szczegóły i zasady pracy TJCII. Cieszymy się, że jego modlitwa, obecność i posługa w Ziemi Świętego może być jednym ze wspaniałych wymiarów realizacji wizji TJCII.

Hebrajscy katolicy, to grupa w ramach kościoła katolickiego, która głęboko dotyka żydowskich korzeni naszej wiary. W liturgii używa języka hebrajskiego, podczas mszy używa macy, zamiast tradycyjnego opłatka, który znamy z polskich kościołów, obchodzi święta zarówno z kalendarza rzymskiego jak i żydowskiego (jak Rosz Haszana, Pascha, czy Szawout).Ich historia sięga roku 1952, kiedy papież Pius XII
pozwolił, by katolicy obrządku łacińskiego mieszkający w Izraelu mogli używać w liturgii języków hebrajskiego i aramejskiego.

Członkami grupy są zarówno żydzi obecni w kościele katolickim, jak i osoby bez żydowskiego pochodzenia, które chcą utrzymywać jedność z Narodem Żydowskim.

Wywiad z ks. Romanem można przeczytać w Gościu Niedzielnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *